PODŁOGI DREWNIANE
Drewno jest materiałem naturalnym, więc podłoga drewniana mimo obróbki technologicznej i warstw zabezpieczeń ulega zużyciu. Drewno to materiał higroskopijny, który zmienia swoje właściwości w zależności od warunków panujących w otoczeniu. Dlatego też optymalne warunki dla posadzek drewnianych to temperatura 18-20°C oraz wilgotność 50-80%. Wyższa wilgotność powoduje pęcznienie i wybrzuszanie się elementów podłogi a mniejsza – ich rozsychanie się, co skutkuje powstawaniem mniejszych bądź większych szczelin. Jest to naturalny objaw pracy drewna.
Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja podłogi by przedłużyć jej żywotność.
Głównymi zagrożeniami dla drewna jest wilgoć oraz zanieczyszczenia stałe ( np. piasek ). Konserwację podłogi powinno się rozpocząć od odkurzenia jej za pomocą szczotki w włosiem. Po tym etapie można przystąpić do mycia podłogi. Z racji tego że drewno jest wrażliwe na wodę powinno się podłogę przemywać na wilgotno
Powierzchnie lakierowane powinno czyścić się na sucho, okresowo przecierając je na wilgotno. Do wody można dodawać środki do konserwacji podłóg lakierowanych.
Powinno się stosować środki zalecane do danego lakieru. Producenci lakierów w swojej ofercie mają zawsze pełną gamę produktów do konserwacji.
Powierzchnie olejowane konserwuje się podobnie jak lakierowane ale środkami zalecanymi przez producentów oleju. Do bieżącej konserwacji stosuje się mydła które dodaje się do przemywania na wilgotno. Zależnie od stopnia użytkowania podłogi olejowanej co jakiś czas powinno się ją zapastować. Sposoby konserwacji przy różnych olejach różnią się od siebie i powinno się stosować środki do konserwacji zalecane przez producenta.
By przedłużyć żywotność podłogi powinno się stosować maty i wycieraczki przy wejsciach do domów by ograniczyć wnoszenie brudu. Wszelkie stoły, krzesła, oraz meble które będą w czasie użytkowania przesuwane powinny być podklejone filcem by nie rysowały podłogi.